Piispankatu 22,
06100 Porvoo

soita Saijalle 010 235 2200
Saija vastaa ma-pe 11-16

Uuden ajokorttilain vaikutukset ajokorttiopetukseen

Uuden ajokorttilain vaikutukset ajokorttiopetukseen

1.7.2018 voimaan tullut ajokorttilaki painottaa aiempaa enemmän kuljettajatutkintoa entisen opetuspainotteisen mallin sijaan. Henkilöauto ajo-opetuksen voi aloittaa jo 16-vuotiaana, mopo- ja mopoautokoulutuksen 14,5-vuotiaana ja kevytmoottoripyöräkoulutuksen 15,5-vuotiaana.

Koulutus alkaa neljän tunnin teoriaopetuksella (EAS), mikäli oppilaalla ei ole aiempaa ajo-korttia. Tämä neljän tunnin teoria tulee suorittaa autokoulussa riippumatta siitä valitseeko opetustavaksi autokoulu-, opetuslupaopetuksen tai niiden yhdistelmän.

Ennen henkilöautokuljettajatutkinnon ajokoetta oppilaan on suoritettava "riskientunnistamiskoulutus" 8 h autokoulussa. Riskientunnistamiskoulutus pitää sisällään erityiset pimeän ja liukkaalla ajamisen osiot.

Siirtymäsäännöt

Jos opetus on aloitettu ennen 1.7.2018 ja kuljettajantutkintoon tullaan 1.7.2018 tai sen jälkeen, on voimassa uudet opetusmäärät, eli 10h ajo-opetusta ja tarvittava määrä teoriaopetusta. Lisäksi on suoritettava riskientunnistamiskoulutus autokoulussa. Tämä pätee myös siinä tapauksessa, että kuljettajantutkinnon teoriakoe on suoritettu ennen 1.7.2018, mutta ajokoe suoritetaan vasta 1.7.2018 tai sen jälkeen.

1.7.2018 lähtien tarjoamme harjoittelu- ja syventävän vaiheen sijaan "ajokortillisten riskientunnistamiskoulutusta". Tämä "ajokortillisten riskientunnistamiskoulutus" on suoritettava kahden vuoden sisällä ajo-oikeuden saamisesta ja siitä on toimitettava todistus Ajovarman toimipisteeseen.